Jaunumi

No 1. maija vairākās ārvalstu TV programmās pazudīs audio celiņš krievu valodā
27Apr.

No 2023. gada 1. maija stāsies spēkā grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas televīzijas programmu izplatīšanas pakalpojumu sniedzējiem uzliek par pienākumu, izplatot programmu ar valodas celiņu, kas nav kādā no Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstu oficiālajām valodām, nodrošināt valodas skaņas celiņu valsts valodā.

Jaunās likuma redakcijas mērķis ir stiprināt Latvijas piederību Rietumeiropas kultūrtelpai, kā arī aizsargāt nacionālās drošības intereses. Grozījumi skar gan TV programmu satura ražotājus, to īpašniekus, gan šāda satura piegādātājus un izplatītājus.

Prasības paredz, ka ar 1. maiju augstas kvalitātes saturs starptautiski atzītos populārzinātniskos un filmu TV kanālos kā, piemēram, National Geographic Channel, History channel, FOX, ja netiek nodrošināts valodas celiņš valsts valodā, programmu piegādātāji drīkst izplatīt tikai ar skaņas celiņu kādā no Eiropas Savienības oficiālajām valodām.

Ņemot vērā kanāla satura tulkošanas un ieskaņošanas nesamērīgi augstas izmaksas pret Eiropas un ASV mērogā nelielo Latvijas tirgu, daļa kanālu neplāno nodrošināt tulkojumu, līdz ar ko būs spiesti atslēgt arī krievu valodas celiņu. Tā rezultātā ievērojama daļa kanālu paliks tikai ar oriģinālvalodas audio celiņu, t.i. pamatā angļu valodā. Savukārt daļa kanālu saturu dublēs, nodrošinot tulkojumu ar mākslīgā intelekta palīdzību.

Lai turpinātu veikt darbību atbilstoši jaunajām likuma prasībām, arī telekomunikāciju uzņēmums “Baltcom” no šī gada 1. maija nodrošinās daļas TV programmu skaņas celiņus latviešu valodā. Otrai daļai TV programmu tiks saglabāts valodas celiņš to oriģinālajās valodās (tostarp, piemēram, angļu, vācu, franču, poļu, lietuviešu, igauņu).

“Baltcom” atgādina, ka valodas celiņu piedāvājumu nodrošina TV programmu devēji, tomēr satura lokalizācija ir laika un resursu ietilpīgs process, kā rezultātā TV programmu, kuru saturs no 1. maija kļūs pieejams latviešu valodā, skaits būs ierobežots.

Ņemot vērā, ka likuma grozījumu rezultātā klientiem varētu rasties neērtības, “Baltcom” papildinās savu programmu sarakstu ar jauniem kanāliem, t. sk. Movify Kino, Movify Seriāls, Movify Vēsture un Gribu visu zināt.

Atpakaļ
Cits
mēn.
kwh
Pievienot
24 mēneši
12 mēneši
Beztermiņa
Mēs Jums rekomendējam